Skupina menšinových věřitelů tvrdí, že poslala do Dubaje dopis, v němž uvádí, že odklad splátek není možný. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na důvěryhodný zdroj. 

Skupina je malá, má asi 25 procent pohledávek, ale právo případnou dohodu o odkladu splátek zablokovat. Očekává, že peníze se splatností 14. prosince obdrží.

Spornou emisi uznaly soudy ve Velké Británii, není jasné, zda totéž udělají soudy v Dubaji. Ti, co Dubaji peníze půjčili, tak musí počítat i se ztrátou.

Státní koncern, na němž do velké míry stojí dubajská ekonomika, má závazky ve výši 60 miliard dolarů. Věřiteli jsou nejčastěji banky - britské či americké. Jen u Royal Bank of Scotland má Dubai World závazek dvou miliard dolarů.

Nakheel dostal už minulý týden pomoc od státního fondu ve výši 2,5 miliardy dolarů na splátky závazků. Suma ale nepokryje ani první splátku.

Megalomanské projekty

Ve městě společnost po léta budovala obří stavby, umělé ostrovy v moři a další megalomanské projekty. Měly přilákat především turisty, zájem ale postupně opadá a projekty nevydělávají tolik, kolik si investoři představovali.

Představa investorů, že za závazky firmy se zaručí dubajská vláda či sousední bohatý emirát Abú Dhabí, se úplně neplní. Abú Dhabí, emirát bohatý na ropu, se zárukami váhá.