„Odhadujeme, že asi 18 000 žen se sníží peněžitá pomoc v mateřství pod 380 korun denně, a nebudou si proto moci zvolit rodičovský příspěvek ve zvýšené míře 11 400 korun,“ potvrdila Právu tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Nárok na nejrychlejší rodičovskou má totiž jen ten, kdo pobírá mateřskou minimálně 380 korun denně. Jenže zatímco letos této výše mateřské dosáhnou maminky již při příjmech vyšších než 16 460 korun měsíčně, od ledna k tomu potřebují více než 21 350.

„Dost široké vrstvě maminek to sebere možnost mít dvouletou rodičovskou,“ potvrdila Právu paní Ilona z Prahy, která chtěla dvouletou rodičovskou čerpat, s překvapením ale zjistila, že zatímco letos by na ni nárok měla, v příštím roce na ni nedosáhne.

Úsporný balíček totiž pro příští rok snižuje výši mateřské ze současných sedmdesáti na šedesát procent vyměřovacího základu. A také ten se má od ledna počítat jinak, do první redukční hranice se již nebude započítávat sto, ale jen devadesát procent příjmů.

Původně navržené snížení rodičovského příspěvku se tak sice nakonec v úsporném balíčku neobjevilo. Snížení mateřské ale stejně nakonec jeho čerpání v některých případech ovlivní.