V pondělí ráno kolem 9:00 se unce zlata na promptním trhu prodávala za 1132,25 USD, krátce předtím se vyšplhala až na 1132,40 USD/oz. Podobně cena termínového kontraktu s dodáním v prosinci vystoupila na 1132,70 USD.

Cenu zlata posouvá vzhůru slabší dolar, ale také zájem centrálních bank. Analytici předpokládají, že zlato bude dál zdražovat a mohlo by se dostat i na 1500 dolarů za troyskou unci.

Dolar jde dolů

Kurz dolaru v pondělí pokračoval v poklesu a takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl nejníže od loňského léta.

K poklesu dolaru přispívají i vyhlídky globální ekonomiky. Ta se po hluboké recesi zvolna dostává do kondice, což řadu investorů přesvědčuje vstupovat do rizikovějších investic.

Americká investiční banka Goldman Sachs před pár dny uvedla, že zlato by se mohlo vyšplhat i na 1200 dolarů, pokud se nízko udrží úrokové sazby a centrální banky neztratí o kov zájem. Banka Barclays Capital upozornila, že z technického hlediska by cena mohla vystoupit i na 1500, a to už v příštím roce.