Během třetího čtvrtletí se podle údajů tamního ministerstva obchodu zotavily jak spotřebitelské výdaje, tak investice do nového bydlení, i když ani v jednom případě se situace ještě zcela nevrátila k normálu.

Nejlepší výsledek od roku 2007

Růst o 3,5 procenta je nejlepším výsledkem, jakého ekonomika Spojených států dosáhla od třetího čtvrtletí 2007. Ekonomové v průměru předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 3,3 procenta. Americká ekonomika naposledy rostla ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Recese se zpravidla definuje jako alespoň dvě čtvrtletí po sobě, kdy klesá HDP. Oficiální začátek a konec recese ale v USA určuje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER). Tomu zpravidla trvá několik měsíců, než se tyto hranice přesně vymezí. Posuzuje se totiž celá řada faktorů a některé indikátory je třeba ještě zpětně testovat.

Oficiálně je zatím jasné, že ekonomika spadla do recese na konci roku 2007. Od té doby prošla nejhorším útlumem od Velké hospodářské krize, která Spojené státy zasáhla ve 30. letech minulého století. Růst ve třetím čtvrtletí byl podle předběžných dat široce založen, takže konec recese by měl později potvrdit také oficiální verdikt úřadu NBER.