Hlavní obsah

Janota chystá velkou reformu daní z příjmů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ministr financí Eduard Janota po prosazení svého úsporného balíku plánuje předložit do sněmovny i úplně nový a přelomový zákon o dani z příjmů, na kterém pracoval už se svým předchůdcem Miroslavem Kalouskem. Píšou to Hospodářské noviny.

Foto: Profimedia.cz

Článek

"Nový zákon o dani z příjmu mám v šuplíku po ministru Kalouskovi a po diskusích, které povedu na tohle téma, bych ho rád na začátku příštího roku předložil. Jde o úplně novou filozofii zákona o dani z příjmu, budou tam jiné odečitatelné položky a jednoduchý daňový základ. Prostě půjde o maximální zjednodušení daňového systému," citují HN Janotu.

Nový zákon o dani z příjmů například počítá se spojením daní a sociálního pojištění do jediné superdaně. Místo dnešní daně 15 procent ze superhrubé mzdy a povinných odvodů sociálního pojištění, na které dnes lidé se zaměstnavatelem dávají 34 procent z hrubé mzdy, by prostě platili jedinou superdaň ze superhrubé mzdy. Pokud by lidé platili státu na daních a pojistném stejnou částku jako dosud, superdaň by dosahovala 38,5 procenta.

Zdravotní pojištění deset procent ze superhrubé mzdy by lidé podle listu zatím odváděli zvlášť.

Janota také plánuje výrazně snížit počet daňových výjimek

Kalouskův návrh, který chce Janota převzít, počítal se zrušením 40 ze 118 daňových výjimek pro lidi i pro firmy. Mezi nimi je například zrušení daňového zvýhodnění vkladů na stavební spoření, daňového zvýhodnění stravenek či třeba zvýhodnění železničářských režijních jízdenek.

Zároveň s tím chce Janota pohnout s plánem na sloučení výběru daní a sociálního pojištění do jednoho místa a větší jasno má i v tom, jak chce zasáhnout do odměňování manažerů ve státem ovládaných firmách.

S ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským dolaďuje návrh na snížení platů šéfům státních a polostátních firem, kterým se příliš nedaří. "Půjdeme nejspíše cestou mírného snižování základních platů a sanování složky, která je závislá na výkonu firmy," řekl Janota. O kolik procent by se základní platy snížily, však zatím nechtěl konkretizovat. "Nechci předjímat, jak rozhodne vláda," řekl listu.

Ministr zároveň ubezpečil, že nechce manažerům ve státních službách vzít peníze za každou cenu. "Ten, kdo bude fungovat dobře, ať má stejné peníze jako doteď. Ale nemůže to být tak, že manažer státní firmy, která má špatné výsledky, bude brát 300 000 korun," řekl ministr financí Eduard Janota.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám