Obdobné vyhlídky předpovídá agentura i Polsku a Maďarsku, které však již na začátku krize měly státní dluh podstatně vyšší.

"V České republice střednědobý rozpočtový výhled ohrožují nejistota kolem termínu parlamentních voleb, konečná výše rozpočtového deficitu pro příští rok a schopnost příští vlády zpřísnit rozpočtovou politiku," uvádí zpráva Fitch.

Zadlužení ČR se zvýší mezi koncem roku 2008 a rokem 2010 o 10,9 procenta HDP a státní dluh tak bude činit 40,8 procenta HDP, předpovídá agentura. Připouští, že relativně nízké zadlužení na počátku krize dává určitou toleranci pro přechodně vyšší deficity než u Maďarska či Polska. Pokud by však vysoké deficity přetrvávaly delší dobu, vedlo by to podle Fitch ke zhoršení ratingu.

Jaký bude podíl zadlužení v roce 2010
Česko40,8
Maďarsko82,5
Polsko56,3
zdroj: Fitch

Rating zůstává

Rating země agentura nezměnila. Spolehlivost dlouhodobých devizových závazků hodnotí stupněm A+ se stabilním výhledem a rating dlouhodobých závazků v domácí měně jako AA-, také se stabilním výhledem.

"Pokud by ale tyto země nevytvořily a nerealizovaly střednědobý konsolidační program, výrazné zhoršení stavu státních financí by mohlo vést k ohrožení jejich ratingu," uvedl ředitel oddělení pro hodnocení zemí David Heslam. Ve všech třech zemích zvyšují riziko rozpočtového propadu politika a volební cykly.

Agentura předpovídá ČR pro letošek a příští rok deficit na úrovni šesti procent HDP. Pokud nebude upraven návrh rozpočtu pro příští rok, deficit se může zvýšit na sedm procent, což je ve srovnání s 1,4 procenta v roce 2008 prudké zhoršení, uvedl Fitch.