V pondělí ráno se rozjela leptárna a částečně také malírna, kde zatím pracuje osm malířek. Další se k nim přidají v úterý, ve středu by měli do práce nastoupit i lidé, kteří budou nápojové sklo skladovat a balit.

"Jsou to všechno bývalí zaměstnanci. Není tam nikdo, kdo by tu dříve nepracoval," řekla Langrová. Bývalí zaměstnanci karolinské sklárny museli z podniku odejít začátkem roku. Většina skončila na úřadech práce a musela čekat, zda se vůbec podaří výrobu skla obnovit. "Všichni jsou z toho nadšení, že byli vybraní zrovna oni, protože se do práce vrací zhruba třetina lidí," poznamenala Langrová.

Smlouvy na měsíc

Skláři zaměstnaní prostřednictvím pracovní agentury mají zatím smlouvy na jeden měsíc. Podle odborů by ale zakázka určená pro letošní vánoční trh měla dát lidem práci na čtyři až pět měsíců, během kterých by se mělo podařit podnik prodat. "Věříme, že už by to plynule mohlo přejít pod nového vlastníka," doplnila šéfka podnikových odborů.

Znovu se otevřela i malírna

Znovu se otevřela i malírna

FOTO: ČTK

Stejný názor zastává i starosta Karolinky Tomáš Hořelica. "Trochu s tím i počítám a budu mít obrovskou radost, když to vyjde," řekl. Většina sklářů totiž žije přímo ve městě nebo v okolních vesnicích a šance najít si v okrese Vsetín jinou práci je v současné době mizivá. Už na začátku roku byla nezaměstnanost v téměř třítisícové Karolince jedna z nejvyšších v kraji a v červenci se vyšplhala téměř ke 20 procentům.

Během první fáze obnovy provozu ve sklárnách by se podle starosty mohla do práce vrátit až stovka lidí, zda se ale později podaří zaměstnat i ostatní propuštěné skláře, je nyní velmi nejisté. "Do budoucna věřím, že se trh změní a ta šance bude, ale momentálně jsem trochu skeptický," dodal Hořelica.

Crystalex ze sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) je od poloviny března v konkurzu a o práci přišlo na 1600 jeho zaměstnanců, v Karolince se to týkalo asi 260 lidí. Sklárna se bude prodávat společně s hlavním závodem Crystalexu v Novém Boru a Českolipsku a provozem v Hostomicích na Teplicku. V druhém kole probíhajícího výběrového řízení se o ně utká sedm zájemců.