"Na vině je určitě i zpomalení ekonomiky z poslední doby, ale snižování absolutního objemu investic je dlouhodobý trend," řekla generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. V loňském prvním pololetí byl meziroční pokles hodnoty investic výraznější než letos, jejich objem se snížil o 29 miliard na necelých 20 miliard.

O 20 procent se do konce letošního června meziročně zvýšily investice do služeb a vývoje, kam směřovalo přes 85 procent z celkového počtu nových investic. "Prohlubuje se tak trend, který odstartoval už v minulém roce, kdy služby nebo výzkum a vývoj poprvé převážily nad investicemi do výroby," uvedla Rudyšarová. K zahájení podnikání ve službách podle ní stačí výrazně méně peněz, než na zahájení průmyslové výroby.

Téměř třetina z počtu nových investic mířila do informačních technologií, 19 procent do strojírenství a devět procent do elektroniky. Investoři v automobilovém průmyslu připravili pouze šest nových projektů a výroba aut v pořadí oborů klesla až na šesté místo.

Nejúspěšnějším v lákání investorů byl v prvním pololetí Středočeský kraj, do nějž směřovalo 17 procent investic. Předstihl tak nejoblíbenější regiony investorů v předchozích letech, Jihomoravský kraj, který skončil druhý se čtrnáctiprocentním podílem a Moravskoslezský kraj se 12 procenty podílu na celkovém počtu nových investic.