"Zaměstnavatel je povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc," upozornila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Zaměstnanec by za osmihodinovou směnu měl dostat nejméně litr tekutin.

Na pracovištích, kde jsou lidé vystavování vysokým teplotám, musejí zaměstnavatelé zajistit ochranné nápoje. To je případ třeba řidičů tramvají, kde se teplota v kabinách pohybuje i kolem 50 stupňů Celsia. Zákoník práce ukládá, že zaměstnavatel musí poskytovat lidem nápoje, když na venkovním pracovišti nebo při obsluze venkovních strojů včetně dopravních prostředků teplota přesáhne ve více než polovině pracovní směny 28 stupňů.

Řidiči dostávají iontové nápoje

Podle Ondřeje Pečeného z Dopravního podniku Praha proto řidiči dostávají různé rozpustné iontové nápoje. Některé kabiny tramvají jsou prý již klimatizované, v nových typech tramvají by mohl mít řidič k dispozici i malou ledničku na chlazení nápojů.

Měření Státního zdravotního ústavu v roce 2003 ukázalo, že někteří řidiči ztratili za směnu i šest až sedm litrů tekutin z těla. V kancelářích při administrativní práci by lidé za osmihodinovou pracovní dobu neměli pocením a dýcháním ztratit víc než asi litr tekutin.

Nedostatek vody v těle způsobuje různé problémy. Kromě žízně cítí lidé malátnost, vysychají jim sliznice a mívají bolesti hlavy. Objevit se mohou i oběhové a psychické potíže. Fyzická a duševní výkonnost tedy klesá.