"Letošní úroda určitě bude nižší, než byla rekordní úroda roku 2008. S velkou pravděpodobností se zvýší cenová úhrada za obiloviny z letošní sklizně," uvedl Šnejdrla, podle kterého se cena obilí dostane na průměrnou úroveň obvyklou v letech 2005 a 2006. "Nebude to (cenový nárůst) nic extrémního," podotkl Šnejdrla.

Šnejdrla odhadl, že cena tuny krmného obilí by po letošních žních mohla začínat na 3000 korunách, tuna potravinářského obilí na 3500 korunách a cena tuny sladovnického ječmen na 4000 korunách. "Loni to (cena) také bylo někde na této úrovni, nicméně poté, co se zjistilo, že je rekordní úroda, cena raketově spadla," řekl.

Ceny zemědělských výrobců, které byly na počátku loňského roku na rekordní výši, se začaly snižovat po loňských žních a byl to první pokles od května 2006. Nadprůměrná úroda byla totiž loni v celé Evropě a byla hlavním důvodem přebytku a následného poklesu cen. Snižování cen dále pokračuje a letos v dubnu dle Českého statistického úřadu zemědělské ceny klesly o 29,2 procenta. Cena obilovin byla meziročně téměř poloviční, u olejnin se snížila o více než 40 procent.