Banka předpokládala, že se jí vrátí zhruba pětina z 450 miliónů padesátníků v oběhu. Lidé ale mají ještě do konce prázdnin možnost peníze vyměnit v běžných bankách, v dalších pěti letech už je bude přijímat jen ČNB. 

O zrušení padesátníků rozhodla národní banka před dvěma lety, současně s nimi ukončila i platnost papírových dvacetikorun. "Padesátníky, stejně jako desetníky a dvacetníky, postupně přestaly plnit funkci oběživa," vysvětlil důvody jejich zrušení Surga. Platnost deseti- a dvacetihaléřů skončila v říjnu 2003. Ještě do konce letošního října mají lidé možnost je vyměnit v národní bance. "Zatím se jich vrátilo asi 12 procent," dodal Surga.

Drobné byly na rozdíl od jiných mincí vyráběny z hliníku, který se poměrně snadno otírá a znečišťuje počítací stroje. Ke zpracování padesátihaléřů navíc není podle ČNB možné využít běžné linky na mince, a je proto nutné je zpracovávat ručně.

Zatímco podstatnou část dvacetníků a desetníků nechala v minulosti banka strojně znehodnotit, padesátihaléře si nechává v trezorech. Až skončí lhůta pro jejich výměnu, prodá banka mince jako kov nejvyšší nabídce. Jde totiž o velmi kvalitní a čistou surovinu.