Cílem opatření je podle komise posílit ochranu střadatelů a zvýšit jejich důvěru ve "finanční záchranou síť".

Ministr financí Miroslav Kalousek ve středu řekl, že je ochotný garance změnit až na oněch 100 000 eur, ale pouze s tou podmínkou, že některé země, které schválily neomezené ručení za vklady, tyto zruší. Neomezeně peníze garantují Německo, Dánsko, Irsko, Slovensko nebo Rakousko.

"Záleží nám zejména na dodržování pravidel férové soutěže a vnitřního trhu v Evropské unii. To znamená, že bychom byli ochotni přistoupit na takový kompromis za předpokladu, že by na něj přistoupily všechny ostatní země. A státy, které deklarovaly absolutní vklady, by tuto deklaraci odvolaly a všichni se přihlásili ke 100 000 eur," řekl Kalousek.

Podle něj by se zvýšení garancí toho příliš nezměnilo, protože už suma 50 000 eur pokrývá 97 procent vkladů v Česku.

Podle návrhu novely směrnice se zároveň zkrátí lhůta pro výplatu vkladů v případě krachu banky ze tří měsíců na tři dny. Návrh nyní musí posoudit Evropský parlament a členské státy.

ČSSD bude návrh prosazovat

ČSSD podle svého místopředsedy a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky bude návrh EK ve Sněmovně prosazovat. „ČSSD navrhne navýšení limitu na 100 tisíc eur,“ oznámil Sobotka na úterní tiskové konferenci v Lidovém domě. Doplnil, že ČSSD půjde cestou pozměňovacího návrhu. Podle Sobotky to ale neznamená, že jeho strana ustupuje od názoru, že by měly být vklady garantovány stoprocentně do roku 2010.