Nespokojení rolníci chtěli v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. "Náš závěr je ten, že pondělní akci neuděláme, za tohoto stavu nemá smysl. Dáme premiérovi a vládě čas na splnění slibů," řekl Veleba. Dodal, že zemědělci svůj protest pouze odkládají. Pokud se jednání o rozpočtu v parlamentu nebudou pro farmáře vyvíjet příznivě, jsou připraveni stanovit nové datum. Podle Veleby by se tak mohlo stát v listopadu.

Veleba ČTK řekl, že premiér farmářům slíbil větší navýšení přímých plateb než o dvě miliardy korun, které původně sliboval. Prý to uvedl v dopise, který poslal komoře v pátek večer. V něm prý Topolánek fakticky garantoval dorovnání těchto plateb na úroveň, která se bude blížit 100 procent. Zemědělci na příští rok požadují na tento účel vyplacení 2,6 miliardy korun.

S odložení protestu souhlasí i Zemědělský svaz ČR. Zajedno s nimi zatím nejsou odboráři. "My dál pokračujeme v přípravě," řekl po bítešském jednání odborový předák Bohumír Dufek. Odboráři se ale ještě sejdou dnes večer a možná i v neděli ráno. Odborový svaz podle Dufka zastupuje asi 30 000 pracovníků v zemědělství.

Nespokojení rolníci chtěli v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu.foto: NOVINKY/Tomáš Holý

Veleba: protesty v pondělí nebudou

Veleba přesto tvrdí, že zemědělci v pondělí protestovat nebudou. "Já tady v tuto chvíli říkám, že jsme to odložili a a říkám, že v pondělí na 58 okresech nikdo nevyjede," prohlásil. Zároveň dodal, že je na odborech, jak budou dál postupovat. "To je mimo nás a je to jejich záležitost," dodal.

Agrární komora požadovala příští rok dorovnání přímých plateb na 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii. To podle Veleby mají od svých vlád přislíbeno zemědělci v Polsku, Maďarsku i na Slovensku.

V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo přijít také z rozpočtu EU. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena o téměř 19 procent.