Moratorium na majetek poskytuje firmám prostor překonat úpadek a dohodnout se s věřiteli, ale především mu umožňuje udržet v chodu výrobu. Dodavatelé totiž po dobu moratoria nemohou vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin nebo služeb, které před jeho vyhlášením trvaly alespoň tři měsíce. Moratorium na majetek sklářských společností platí po dobu tří měsíců a soud ho může prodloužit ještě o 30 dní, souhlasit však musí většina věřitelů.

Zatímco Sklárny Kavalier a Crystalex se tímto způsobem snaží vlastníci udržet v chodu. Výrobu v dalších dvou závodech - Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech zastavily výrobu a jejich pracovníci jsou většinou doma.

O dalším osudu skláren a případných výpovědích pro zaměstnance by měli rozhodnout insolvenční správci, ty ale soud zatím neurčil. Jeden z věřitelů - Citibank Europe, přitom požádal pro obě společnosti nejen o ustavení předběžných správců, ale také o předběžné opatření, které by vlastníkům zabránilo v nakládání s majetkem podniků.