To znamená, že z nejbližší pošty budou pošťáci za lidmi dojíždět, aby jim dopisy předali, popřípadě zařídili další služby. Novinkám to potvrdila mluvčí společnosti Dita Václavíková. „Pro lidi to bude komfortnější,“ uvedla s tím, že v některých regionech tak pošta funguje již od devadesátých let.

Václavíková tvrdí, že doposud nebyly větší problémy, proto by se lidé neměli obávat. I jednotliví starostové, s kterými pošta jedná, prý rozhodnutí chápou.

Nejvíce malých poboček zanikne v jižních Čechách, kde chce pošta motorizovaným doručováním nahradit 58 poboček. Následují západní Čechy se 46 pobočkami a východní Čechy, kde podnik zruší o čtyři pošty méně. Následují střední Čechy s 18 uzavřenými pobočkami. O desítku pošt přijdou severní Čechy, na severní a jižní Moravě se uzavře celkem pět pošt.

Česká pošta v číslech v roce 2007:
zaměstnanců37 008
průměrná mzda17 452
poboček3 387
přepravených listovních zásilek904 580 000
přepravených balíkových zásilek28 658 000

Zavírání 179 poboček se do konce roku (původně pošta hovořila o letošním podzimu) dotkne nejmenší obcí, například v horských či rekreačních oblastech. Podle Václavíkové zde totiž bývají pošťáci málo vytížení.

Pošta letos začala s výrazným zeštíhlováním, kromě rušení poboček bude firma propouštět. Od října by o práci mělo přijít na dva a půl tisíce lidí. To se však setkalo s nelibostí. Pošťáci začali vyhrožovat stávkovou pohotovostí.