Maple Leaf je největší zpracovatel masa v Kanadě. V době, kdy se koncern považoval za pravděpodobný zdroj otrav, stáhl z prodeje 20 produktů, které v červnu vyrobil. O víkendu společnost rozšířila seznam tohoto zboží na 220 položek. Jde o jednu z největších akcí v Kanadě, kdy se z trhu stahovaly potraviny.

Zatím se potvrdilo 21 případů listeriózy ve čtyřech kanadských provinciích. Stejný kmen bakterie byl zjištěn u čtyř lidí, kteří zemřeli. Podle zdravotníků je podezření na listeriózu u dalších 30 osob, ale žádný další závod koncernu se neprošetřuje.

Maple Leaf závod v Torontu uzavřela a asanuje ho. Jde o jeden z 23 závodů, které koncern provozuje. Odhadované náklady zahrnují výdaje na stažení potravin prodeje a na asanaci výrobních linek. Náklady podnik zahrne do výsledků za třetí čtvrtletí, napsala agentura Reuters.

V Česku zemřelo na listeriózu před dvěma lety 14 lidí

Listeria monocytegenes může ohrozit lidi s oslabeným imunitním systémem, těhotné ženy a osoby vyššího věku. U zdravých osob se onemocnění projevuje mírným horečnatým stavem. Nosičem bakterie je zhruba 20 procent lidí, většina z nich ale neonemocní. S epidemií listeriózy se potýkaly například i Francie, Itálie či USA.

V Česku se listerióza rozšířila v roce 2006, nakazily se desítky lidí a 14 jich zemřelo. Podle hygieniků se počet případů nakažených bakterií pohybuje obvykle kolem deseti až dvaceti ročně.