Všeobecná zdravotní pojišťovna vrací peníze 147 pojištěncům v celkové částce 323 000 korun.

Nejdříve jsme každému poslali dopis, že limit již překročili a následně složenku, s níž jde na poštu a tam si vyzvedne přebytek peněz, řekl Právu ve středu Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Pojišťovna zároveň klientům nabídla, že pokud jim dají číslo svého účtu, budou jim další přebytky posílat přímo na účet.

Zbytečně se vydá 20 miliard

Zatímco pojišťovny řeší tisícikorunové přeplatky pacientů a politici se přou o účelnost zdravotnických poplatků, upozorňuje ředitel České národní zdravotní pojišťovny Jiří Bek na to, že 20 miliard je ve zdravotnictví vynakládáno neefektivně.

Bek uvedl, že do zdravotnictví jde ročně 200 miliard korun, z toho odhadem 20 miliard jsou tzv. zbytné náklady, tedy neefektivní vynakládání peněz. Musíme nastavit motivaci pacientů, lékařů, ale i pojišťoven tak, aby tyto peníze se plně využily ve prospěch léčení pacientů. Věříme, že k tomu přispěje i připravovaná reforma zdravotnictví.

Všechny zdravotní pojišťovny v ČR mají na účtech aktuálně asi 27 miliard korun. Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha, peníze tyto pojišťovny syslí. Podle něho by „tyto přebytky měly dát do zdravotnictví lékařům a nemocnicím.“

Vladimír Kothera, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ale oponuje. Podle něho pojišťovny musejí mít rezervu pro úhradu péče. Jen tak dokážeme lékařům i nemocnicím platit za odvedenou péči včas.