ČOI minulý týden uvedla, že udělila historicky nejvyšší pokutu jeden milión korun za prodej nekvalitních pohonných hmot. Úřad odmítl zveřejnit jméno, protože mu to prý neumožňuje zákon o státní kontrole.

„Domníváme se, že se ČOI dopouští vážného pochybení a mylné interpretace zákona,“ uvedla ve zprávě organizace Růžový panter. Odborník Oldřich Kužílek se přidává a tvrdí, že v tomto případě ČOI by se měla řídit zákonem o svobodném přístupu informací.

Lidé by podle organizací měli dostat informaci, která čerpací síť prodává nekvalitní pohonné hmoty, aby se jí vyhnuli.

ČOI se však brání, že ve správní řízení neumožňuje společnost zveřejnit. Chrání tím totiž její dobré jméno. „Brání jí v tom nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší – Ústava České republiky,“ komentovala ředitelka ČOI Jana Příhodová.

„Pokud je rozhodnutí pravomocné, pak není sporu, že firma chybovala. A nepřipadá pak v úvahu ochrana jejího dobrého jména, neboť bylo na základě platných zákonů prokázáno, že dobré jméno v kontrolované věci nemá,“ dodal Kužílek.

Mluvčí ČOI Marek Ženkl Novinkám řekl, že je nutné si počkat na definitivní konec správního řízení. Ten však může přijít za několik týdnů až měsíců.