„Veškeré nároky Mittalu arbitráž zamítla,“ informoval ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády. Ocelářská firma musí podle verdiktu uhradit Česku půl miliónu euro za náklady řízení. „Tím je záležitost uzavřena. ČR nezaplatí ani korunu. Je to celkem mimořádný úspěch,“ uvedl Kalousek.

„Hrozba, že ČR v souvislosti s tímto balíkem akcií zaplatí 11,6 miliard korun, protože to byla hrozba reálná, přestala platit,“ zdůraznil Kalousek.

„S Topolánkovou vládou skončila doba, kdy se státní rozpočet se stává pasivní kořistí arbitrážních žalob. Budeme státní peníze hájit stejně urputně jako ti, kteří na ně mají zálusk ve svých arbitrážních žalobách,“ dodal.

Petrcíle prohrála spor

Mittal si dělal nárok na 14 procent akcií někdejší společnosti Nová huť. Na podíl měla kdysi předkupní právo od státu společnost Petrcíle. Té pak stát smlouvu zrušil kvůli nedodržení podmínek. Petrcíle se soudila, ale spor letos v lednu prohrála.

Mittal, který Novou huť později koupil, dostal předkupní právo na oněch 14 procent akcií. Chtěl buď akcie nebo odškodnění. Na akcie ale podle rozhodnutí soudu má za tržní cenu nárok společnost PPF, do jejíž správy společnost Petrcíle doputovala.

Pařížská arbitráž rozhodla podobně jako soud, který ve stejné věci rozhodoval žalobu společnosti Petrcíle na stát. I tam šlo o 5,79 miliardy korun. "V nejhorším případě tak mohla ČR zaplatit cca 11,6 mld. Kč za stále stejných 14 % akcií Nové Huti. Nyní je jasné, že ČR nebude platit ani korunu," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.