Snížení sazeb je jedním z kroků jak odvrátit hrozbu recese americké ekonomiky. Již v pondělí Fed snížil diskontní sazbu. Za tu americká centrální banka půjčuje ostatním finančním subjektům. Fed neudělal podobný krok od konce hospodářské krize ve 30. letech.

V úterý tak učinil znovu o tři čtvrtě procentního bodu. Diskontní sazba se tak dostala na 2,5 procenta.

Podle analytiků na čerstvé zprávy dolar reagoval mírným posílením. "Otázkou je, na jak dloho," uvedl analytik společnosti Citco Jiří Šimek. Podle něj akce Fedu zatím nepřinášejí na trh klid, spíše vyvolávají otázky, jak hluboká je současná krize.

Obavy z recese největší ekonomiky světa se v posledních týdnech stupňují. Útlum tamního hospodářství se totiž posléze „přelévá“do celého světa.

Jedním z impulzů obav z recese je krize amerických rizikových hypoték. Banky na nich ztratily stovky miliard dolarů.

Právě minulý týden Fed oznámil, že chce uvolnit ze záložních fondů ministerstva financí až 200 miliard dolarů. Peníze mají pomoci lidem, kteří se dostali do problémů se splácením úvěrů.

O krizi rizikových hypoték:

Rizikové hypotéky se nabízejí lidem, kteří by si běžnou hypotéku pořídit nemohli. Zpočátku jsou splátky velmi nízké, po třech letech však výrazně rostou. Loni se v USA ukázalo, že je lidé nemohou splácet.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD už odhadla, že celkové ztráty na rizikových hypotékách dosáhnou 300 miliard dolarů.