"Až obdržíme písemné vyjádření, tak se poradíme, jak s naší poradenskou firmou, tak i mezi sebou a budeme pokračovat dál," řekl bystřický starosta Karel Pačiska.

Protistrana si libuje. "S uspokojením jsme přijali rozhodnutí českobudějovického krajského soudu, že žaloba města Bystřice nad Pernštejnem na přezkoumání výměnného poměru z procesu rozdělení sloučením Jihomoravské energetiky, a. s. se v plném rozsahu zamítá," uvedl mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.

Dodal že to potvrzuje názor společnosti, že její jednání bylo korektní a v souladu s platnými právními předpisy.

První spor o vytěsnění malých akcionářů 

Jde o první podobný spor kvůli zákonu, který majoritním vlastníkům umožnil vytěsnění malých akcionářů. Přelomový verdikt tak mohl podle odborníků odstartovat další podobné spory.

U budějovického soudu přitom leží ještě jedna žaloba na E.ON. V ní se obce z Bystřicka domáhají zrušení platnosti valné hromady, která o vytěsnění drobných akcionářů z energetického koncernu rozhodovala. Pokud by jí soud potvrdil, kauza by se vrátila znovu na začátek.

"V tu chvíli by se dokázalo, že jsme byli akcionáři a řízení by se muselo obnovit," dodal bystřický starosta.

Hodnota prý byla trojnásobná 

Spor se týká 5500 akcií, za které E.ON obcím vyplatil 19,8 miliónu korun. Makléři starostům spočítali, že jejich reálná hodnota mohla být až trojnásobná. Zákon přitom obcím nevadí. Nelíbí se jim, že cenu akcií nemohli ovlivnit a E.ON prý zvolil pro ně nevhodné posouzení.

Loni se Bystřici dokonce ozvala firma, která chtěla pohledávku odkoupit. Měla podmínku zůstat v anonymitě. Nakonec zájemce couvl.

O společnosti E.ON:
Energetická apolečnost E.ON v České republice patří do skupiny E.ON Energie AG. Je to největší soukromý poskytovatel energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 miliónů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 miliónu zákazníků. Její podíl na trhu je asi 20 procent.