Ještě hlubší propad zažila burza v Bombaji. Když hlavní index poklesl během několika minut o 9,75 procenta, obchodování se automaticky na hodinu přerušilo.

Očekává se, že v úterý zažije největší propad americký trh s akciemi. Australská burza se propadá nepřetržitě už dvanáct dní, což se nestalo už 25 let. Oproti špičce z 1. prosince poklesla o 20 procent.

Pražská burza také prudce oslabila

Rekordní propad si do statistiky zapíše úterní otevření pražské burzy. Ta se v 9:40 propadla o více než pět procent, což je jeden z nejhorších výsledků za několik let. Index PX byl po desáté ranní pod hodnotou 1460 bodu.

Mohutné propady zažily i velké asijské burzy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei se propadal okamžitě po otevření o 1,5 procenta a v propadu dále pokračoval. Poprvé od roku 2005 poklesl pod úroveň 13 000 bodů, když propad dosáhl 4,41 procenta. Tento rok Nikkei poklesl už o 13 procent.

Japonec sleduje propad na burze.:. Japonec sleduje propad na burze.foto: Reuters/Kiyoshi Ota

Podle japonského ministra hospodářství a finanční politiky Hirokiho Oty vláda trh s akciemi pečlivě sleduje, ale neplánuje zatím žádnou akci. "Akciové trhy na celém světě padají a je to způsobené děním v USA,“ uvedl Ota a dodal: "Je obtížné, aby nyní Japonsko podnikalo nějaký krok samo. Bude spolupracovat globálně.“

Japonská centrální banka oznámila, že míní udržet úrokové sazby na stávající úrovni.

Propady burz v Asii

Propad zažila i šanghajská, tchajwanská, korejská, indonéská a singapurská burza, stejně jako akciové trhy v Thajsku a na Filipínách.

Hongkongský index Hang Seng se propadl o dalších 7,7 procenta, což představuje další letošní rekord po pondělním poklesu o 5,5 procenta. Jde o nejhorší jednodenní ztrátu od září 2001. Od začátku roku se propadl o 14 procent. Na pád hongkongského trhu reagovaly akcie v čínské Šanghaji v pondělí poklesem o 5,1 procenta a v úterý o 3,44 procenta. Od začátku roku se tamní trh propadl už o sedm procent. Korejský index KOSPI poklesl o 5,79 procenta.

Propad už není dán samotnou krizí na trhu hypoték v USA, kterou vyvolaly rizikové hypotéky, jež připravily bankovní domy o desítky miliard dolarů, ale obavami z následné recese, která by mohla zasáhnout světovou ekonomiku.

Zejména pro Filipíny je situace vážná, protože jejich ekonomika je zaměřená na výrobu pro USA a recese ve Spojených státech by tuto chudou zemi silně postihla. Tamní akciový trh je napojen americký.

Silný propad ale zažila i burza v Bombaji, kde hlavní index poklesl o 9,75 procenta, přestože indická ekonomika v poslední době rychle rostla a byla považována za jednoho z tahounů světového hospodářství. Po otevření pokles pokračoval a dosáhl 11 procent.

:. Tchajwanští investoři sledují pokles akcií.foto: ČTK/AP

Ranní pokles na asijských a australském trhu přišel po pondělním propadu na evropských burzách o 5,5 až 7 procent. Přední západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl krátce po pondělním poledni o 3,9 procenta na 1305 bodů, nejníže za 18 měsíců. Souhrnný evropský index letos ztratil již asi 13 procent.

Propady v Evropě

Nejvíce v pondělí v Evropě ztrácely akcie bank. Commerzbank AG si odepsala 9,43% poté, co jí konkurenční Deutsche Bank (-6,44%) snížila doporučení. Také firmy z podobného odvětví byly citelně zasaženy, pojišťovna Allianz SE (-8,80%) a Hypo Real AG (-17,27%), finanční společnost zaměřená na financování realitních projektů a investicí do hypoték, uvádí společnost CYRRUS.

„Padáme zpátky do krize víry ve finanční sektor,“ zhodnotil situaci Hugues Rialan z Robeco France.

Výrazně byly postiženy akcie ropných koncernů BP a Total, které klesly přibližně o 4,5 procenta.

„Vypadá to jako vrcholný výprodej,“ řekl analytik Mike Lenhoff z firmy Brewin Dolphin.

Pokles však zažily i latinskoamerické trhy, Brazílie o 6,6 procenta a Mexiko o 5,35 procenta. Burzy v USA byly v pondělí uzavřené kvůli vzpomínce na Martina Luthera Kinga. V úterý se však čekají největší propady.

Americký plán je nedostačující

Investoři se obávají, zda současný plán amerického prezidenta Bushe na posílení ekonomiky je postačující. Situaci mají řešit finanční pobídky a daňové úlevy, které by mohly dosáhnout výše až 145 miliard USD, aby se stimulovala spotřeba, která je pro americkou ekonomiku klíčová. Dominique Strauss-Kahn, který stojí v čele mezinárodního měnového fondu, už uvedl, že situace je „vážná“.

Francis Lun z hongkongských Fulbright Securities sdělil, že aktuální propady způsobilo rozčarování z amerického plánu na stimuly, které jsou „příliš malé“ a přicházejí „příliš pozdě“. Podle něj si investoři myslí, že „to nemůže pomoci zotavení ekonomiky“.

Podle analytika Raiffeisenbank Jindřicha Svátka by sestupný trend jednotlivých burz po celém světě mohly zastavit jen pozitivní data z Ameriky. "Nálada je stále negativní, situaci může zlepšit jen pozitivní výsledková zpráva z Ameriky," uzavřel Svátek.