"Účelem těchto listin je přispět k pročištění trhu, ochraně veřejných financí a zprůhlednění veřejných zakázek," uvedl David Ondráčka z TI. Z evropských zemí využívají černé listiny například Německo, Nizozemsko nebo Velká Británie.

Černé listiny již v Česku fungují, ale jen lokálně jako vlastní iniciativa například městských úřadů. "Navrhujeme, aby se z toho stalo pravidlo, v rámci kterého by se informace sdílely," uvedl Ondráčka.

Podle výzkumu agentury GfK pro TI mezi 120 firmami a 40 zadavateli veřejných zakázek vyplývá, že přes 80 procent z nich se zavedením černých listin souhlasí. Na seznam by ovšem měly být zařazeny pouze firmy usvědčené z korupce, nikoli pouze podezřelé.

V zahraničí se dostanou podle Ondráčka na listinu i společnosti, které jsou pouze podezřelé. Například Nizozemsko prověřuje firmy, které spolupracují s veřejným sektorem. "Stačí pochybnosti o jejich chování a jsou na listinu zařazeni," uvedl s tím, že u nás je takto přísné sledování zřejmě nemožné. Navíc v ČR komplikuje podle TI situaci fakt, že například na rozdíl od Rakouska nebo Maďarska neexistuje trestní odpovědnost právnických osob.

Korupce v Česku stále bují

Podle zprávy TI z loňského listopadu se míra korupce v Česku v roce 2006 proti předchozímu roku zlepšila, přesto země v rámci EU dál patří k nejhorším. Organizace zařadila Česko mezi více než desítku zemí, v nichž se index korupce zlepšil nejvíc. V roce 2005 byla ČR se 4,3 bodu s Namibií, Slovenskem a Řeckem na 47. místě. Loni se díky 4,8 bodu umístila o příčku výše.

I na Transparency International však dopadl nepříjemný stín. Pražská policie prověřuje státní dotaci, kterou v roce 2001 dostala její česká pobočka. "Zatím nebyl nikdo obviněn, úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření z úvěrového podvodu," řekl počátkem června mluvčí pražské policie Petr Bernášek.

Policejní prověřování souvisí s 30miliónovou dotací, kterou dostala TI od ministerstva financí. Šlo o bezúročnou půjčku, z níž ale organizace údajně vrátila státu jen polovinu. Peníze TI dostala na pořádání mezinárodní protikorupční konference.

Organizace tvrdí, že vše vyúčtovala a má na to potvrzení ministerstva. Podle ministra financí ale společnost vrátila peníze po zákonné lhůtě. Ministr Miroslav Kalousek řekl, že TI část prostředků zneužila minimálně tím, že je neoprávněně dlouho zadržovala.