Podle nich by opatření mohla příští rok zvýšit inflaci o zhruba procentní bod, ekonomika prý díky nim stoupne nejvýše o půl procentního bodu. Aleš Michl z Raiffeisenbank je přesvědčen, že nejdůležitějším přínosem je tlak na zvýšení motivace pracovat, změny v nemocenské a parametrické změny důchodového systému.

"Návrhy jsou jen velmi slabým odvarem změn, které se už v uplynulých letech uskutečnily na Slovensku," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Protože změny jsou u české varianty reformy mnohem mělčí, bude také případný dopad na ekonomiku podle něj mnohem slabší.

Navržené reformy dávají jako celek dobrý ekonomický smysl, soudí analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Vedle zastavení nekontrolovatelného zadlužování vlády motivují podle něj reformy k preferenci pracovních výdělků před pobíráním sociálních dávek, odstraňují demotivační prvky současného daňového systému ke zvyšování výdělků a částečně také zjednodušují daňový systém.

Sobíšek: Obětované nižší daně

Při stanovení mnoha cílů reforem, z nichž některé byly zjevně protichůdné, muselo být něco obětováno. Tou obětí je přinejmenším pro rok 2008 celková daňová zátěž, která při součtu efektů na straně daní z příjmu a DPH neklesne, uvedl. "Někdo v součtu pár tisíc korun ročně na reformě vydělá, někdo naopak prodělá, a to v závislosti na struktuře jeho spotřeby. Důležité ovšem je, že ve střednědobém horizontu by měla vydělat převážná část populace díky udržitelnému ekonomickému růstu," upozornil Sobíšek.

Michl předpokládá, že obchodníci zdraží ještě před zvýšením DPH, stejně jako tomu bylo loni v Německu. "Vsadil bych si i na růst cen nemovitostí," doplnil. Nejméně se prý reforma vyplatí střední třídě. "Lidé s platem 15 až 25 tisíc ušetří zhruba to, co následně vydají za vyšší DPH. Bude to pseudosystém, ani ne liberální jako na Slovensku, ani ne moderně sociální jako ve Velké Británii," míní.

Hospodářská komora zvažované reformní kroky vítá. Podle podnikatelů by ale bylo efektivnější, pokud by se změny provedly jednorázově, nikoli v delším časovém horizontu. Vedle ekonomických důvodů jsou pro to i důvody ryze politické.

Praxe ukazuje, že třetí rok vlády již kabinet s blížícími se volbami mnoho neprosadí, řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Maximální zjednodušení daňových systémů podle něj přispěje ke zkvalitnění podnikatelského prostředí, stejně jako zrušení institutu minimální daně a registračních pokladen, s jejichž zavedením počítá právní řád od příštího roku.