Předseda OOLM Tomáš Trutenko sdělil, že vyjednávání přerušilo dalších pět z celkem sedmi odborových organizací v podniku.

Vedení ČSA údajně předalo výpovědi pro nadbytečnost čtyřem leteckým mechanikům a pohrozilo, že další budou následovat, pokud odborová organizace setrvá na svých požadavcích, jež se týkají pracovní doby.

"Zcela v souladu se zákoníkem práce bylo toto opatření projednáno s příslušnými Odborovými organizacemi. Bohužel nebylo nalezeno jiné pracovní uplatnění pro tyto zaměstnance, byla jim předána standardní výpověď pro nadbytečnost," vysvětluje mluvčí ČSA Dan Plovajko.

Kolektivní vyjednávání je proto přerušeno do doby, než se tato situace vyřeší.

Po pilotech nastávají další komplikace

Odboráři a vedení ČSA jednají od 20. června o podobě rámcové kolektivní smlouvy na letošní rok. Po společné dohodě pak budou odbory vyjednávat o podobě samostatných smluv pro každou organizaci, které by řešily specifika jednotlivých profesí.

Vedení ČSA se v půlce června dohodlo s odboráři na zachování samostatných kolektivních smluv namísto jediné dohody pro všechny zaměstnance, což firma původně navrhovala. Piloti tak na poslední chvíli odvolali neomezenou stávku.

Platnou kolektivní smlouvu nemají zaměstnanci ČSA od letošního dubna.