Z říjnové statistiky Eurostatu vyplynulo, že v žádné jiné zemi Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

"Pokles počtu podnikatelů není v celkovém měřítku nijak významný, nelze jej ale zcela podceňovat," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Počet podnikatelských subjektů v ČR se stabilizoval. Jisté podmínky pro podnikání, jako třeba pracovněprávní legislativa, vykazují zhoršení, na druhou stranu odložení zákona o nemocenské či registračních pokladen je dobrou zprávou, dodal.

Skupina váhajících, zda činnost ukončit, nebo naopak ti, kteří zvažují vstup do podnikání, podle něj vyčkává také na výslednou podobu vlády. "Ta má na podmínky pro podnikání, a tedy chuť lidí v podnikatelské činnosti pokračovat, nebo s ní teprve začít, jednoznačný vliv," podotkl.