Pachatelé se vždy vydávají za sčítací komisaře. V několika případech s tímto tvrzením vstoupili do bytů seniorů, kteří až po jejich odchodu zjistili, že jim z bytu zmizela finanční hotovost. Dva případy se odehrály v Kutné Hoře, jeden v Plzni a jeden v Karlových Varech.

1. Každý sčítací komisař se musí sám aktivně prokázat speciálním průkazem sčítacího komisaře. Jeho součástí je fotografie, jméno komisaře, logo sčítání lidu, ochranný kruhový hologram i číslo průkazu.

2. Společně s průkazem sčítacího komisaře musí předložit každý komisař i svůj osobní doklad, kterým je nejčastěji občanský průkaz.

3. Sčítací komisaři, kteří roznáší formuláře do domácností, jsou pracovníci České pošty. Každý z nich má přes rameno modrou brašnu se žlutým logem České pošty.

4. Sčítací komisař ke své práci v žádném případě nepotřebuje vstupovat do vašeho domu či bytu. Pokud někdo prohlásí, že si musí prohlédnout vaši nemovitost, rozhodně se nejedná o pravého sčítacího komisaře.

5. Sčítacího komisaře nikdy nepouštějte do domu nebo do bytu. Komisař Vám může předat formuláře přes plot, u branky či na chodbě bytového domu.

6. Sčítacím komisařům nikdy neplaťte žádné peníze.

7. V případě, že si sčítacího komisaře pozvete domů, buďte maximálně obezřetní.

8. Pokud budete mít k osobě sčítacího komisaře jakékoli podezření, kontaktujte okamžitě Policii ČR na lince 158.