„Kdyby si Václav Klaus v lednu 1993 přečetl Baťovu knihu Budujeme stát pro 40 miliónů lidí, kterou napsal v roce 1937, tak tam bylo všechno napsáno. Kdyby to transponoval do prvních dní naší země a udělal audit, co jsme zdědili po komunistech, tak by tu byla strategie. My ji ale nemáme,“ prohlásil Babiš.

Podle něj se absence strategie ukázala, když vznikl projekt na rekonstrukci a navýšení kapacit mateřských škol. „Přihlásilo se 600 obcí, které chtějí 4,5 miliardy. Stát ani netuší, kolik dětí se rodí,“ uvedl ministr.

Podle Babiše minulé vlády ani nepochopily, k čemu byly určeny evropské fondy, v rámci nichž mělo Česko zatím nárok na 1380 miliard korun. „To je obrovská suma. Vůbec jsme to nepochopili, že stát má být vstřícný a chodit za starosty a ptát se jich co potřebují, jestli čističku odpadních vod. V tom je obrovský deficit,“ doplnil ministr.

Nestihne se vyčerpat 50 miliard

Za minulé období podle Babiše Česko už nestihne vyčerpat skoro 50 miliard. „Stát byl nepřátelský vůči živnostníkům, podnikatelům a obcím, neříkal jim, že tady máme ještě program,“ řekl ministr.

Babiš se také nepřímo navezl do svého předchůdce v čele financí Miroslava Kalouska (TOP 09). „Při kontrolách jsme lhali Bruselu, ministerstvo financí vůbec úkol nezvládlo. A pak když Brusel přišel na to, že podvádíme, tak zastavil programy. Jak jsme kontrolovali čerpání fondů? Dělali jsme rozdíl mezi korupcí, podvodem a nepatrnou účetní chybou? Nedělali a pak se lidé báli ty fondy čerpat,“ dodal Babiš.