Hlavní obsah
Foto: Archiv, Právo

Značky přikazující na D1 zimní výbavu jsou již osazeny, platit začnou v pondělí

Silničáři v pátek dokončili instalaci značek, které přikazují řidičům mít na některých úsecích dálnice D1 zimní pneumatiky. Povinnost mít zimní výbavu platí na úsecích dálnice i řadě dalších komunikací od 1. listopadu až do konce března. Informoval o tom provozní střediska ve Velkém Beranově na Jihlavsku Karel Škoda.

Foto: Archiv, Právo
Značky přikazující na D1 zimní výbavu jsou již osazeny, platit začnou v pondělí

Značky jsou na D1 rozmístěny v úseku od Mirošovic na 21. kilometru po Kývalku na 182. kilometru. Na něm budou zimní pneumatiky povinné.

"Na Vysočině se značky během příštího týdne objeví také na silnicích druhých tříd v úsecích u hranic kraje, které kopírují dálnici, a to převážně ve východní části Vysočiny," uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová. O jejich instalaci budou řidiči informováni na webových stránkách kraje Vysočina. Podle mluvčí jich bude přibližně stejné množství, asi 80 procent označených úseků bude stejných jako loni.

Změna oproti loňsku

Během minulé zimy bylo zimní obutí na D1 povinné pouze od exitu Loket na 66. kilometru po Velkou Bíteš na Žďársku (162. kilometr dálnice), značek bylo v tomto úseku rozmístěno kolem 40. Letošní rozšíření úseku D1 s povinnou zimní výbavou ve směru do Středočeského i do Jihomoravského kraje vyplynulo z dohody mezi ministerstvem dopravy, krajem Vysočina a dopravní policií. Kraj Vysočina svůj požadavek zdůvodnil tím, že auta s letními pneumatikami v tomto regionu v zimě často blokují silnice.

Podle náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla má problém s letními pneumatikami v zimě víc podob. "V lepším případě nám neukáznění řidiči zablokují souběžné komunikace kolem D1 a zabrání plynulému průjezdu všem ostatním vozidlům," uvedl. Někdy se ale záchranáři, odtahová služba a silničáři na místo dopravní nehody na dálnici vůbec nemohou dostat kvůli kolonám.

Vedení kraje Vysočina by podle Joukla do budoucna přivítalo zavedení celorepublikové povinnosti používat zimní pneumatiky. Odpadlo by tak náročné povolování umisťování značek Zimní výbava a jejich každoroční instalace, podotkl. Návrh ministerstva dopravy, který měl řidičům uložit povinnost používat zimní pneumatiky po celé zimní období na celém území republiky, se však zatím prosadit nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků