Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Zlevněný roční kupón pražské MHD má platit od července

Roční kupóny na městskou hromadnou dopravu by mohla Praha zlevnit na 3650 korun od července. V úterý mají záměr projednat pražští radní, potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Nyní lidé platí 4750 korun.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Zlevněný roční kupón pražské MHD má platit od července

Zlevnění jízdného vychází z koaliční dohody mezi vládnoucími ANO, ČSSD a Trojkoalicí (strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Kompenzace pro cestující, kteří si roční kupón již koupili, město nechystá, vyplývá z materiálu pro radu.

Pod dvou letech chce město projekt levnějšího jízdného vyhodnotit, zda se vyplatí. Praha chce na nižší cenu přilákat do MHD více cestujících, a ulevit tak přetížené automobilové dopravě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Riskují ztrátu stovek miliónů

Zástupci koalice se zlevněním inspirovali ve Vídni, která v roce 2012 snížila roční cenu kuponu ze 449 euro na 365 euro (asi 10 100 Kč). Sleva prý přilákala do MHD o 100 000 cestujících více, když do té doby jich jezdilo s ročním kuponem asi 400 000.

Pokud by Praha nepřilákala více cestujících, klesly by ročně příjmy dopravního podniku (DPP), potažmo Prahy, o několik stovek miliónů korun. Předběžné odhady jsou zhruba 400 miliónů korun. DPP ročně na ročních kupónech získá přibližně 800 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků