Hlavní obsah
Fedor Komár na snímku z roku 2005 Foto: Michal Kamaryt

Zemřel válečný veterán od Sokolova Fedor Komár, bylo mu 96 let

Ve věku 96 let zemřel v pondělí válečný veterán, příslušník československého armádního sboru na východní frontě Fedor Komár. Rodák z Podkarpatské Rusi byl za druhé světové války zraněn v bojích u Sokolova a znovu u Ostravy, po roce 1990 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě. O Komárově úmrtí informoval na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Fedor Komár na snímku z roku 2005 Foto: Michal Kamaryt
Zemřel válečný veterán od Sokolova Fedor Komár, bylo mu 96 let

Metnar připomněl, že Komár byl jedním z posledních přímých účastníků bojů o ukrajinské Sokolovo. „Čest jeho památce!” napsal ministr.

Poslední rozloučení se na přání rodiny uskuteční v úzkém kruhu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Komár se narodil 18. února 1922 v obci Nižní Kerecky. Na konci roku 1942 se jako pomocník střelce lehkého kulometu stal členem prvního československého samostatného polního praporu, který vznikl v Buzuluku. V březnu 1943 byl zraněn střepinami při obraně vesnice Sokolovo jižně od ukrajinského města Charkova. Z obklíčeného města mohli díky československým vojákům odejít tisíce civilistů i vojáků Rudé armády. Za účast v bojích Komár v roce 1948 dostal Sokolovskou pamětní medaili.

Po zranění u Ostravy na jaře 1945 přišel Komár o levou nohu, jako podporučík první československé samostatné tankové brigády se léčil až do roku 1948. Po demobilizaci pracoval jako automechanik, později jako strážný. V roce 2003 mu ministr obrany udělil Záslužný kříž III. stupně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků