Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: ČTK repro, ČTK

Zeman: Starostu Prahy 6 Koláře jsem odepsal jako neschopného

Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) prezident Miloš Zeman už před dvěma lety odepsal jako neschopného starostu. Za kompenzaci jeho neschopnosti považuje „směšná a ubohá” gesta jako odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády. Řekl to v neděli v rozhovoru v pořadu Press klub na Frekvenci 1.

Prezident Miloš Zeman Foto: ČTK repro, ČTK
Zeman: Starostu Prahy 6 Koláře jsem odepsal jako neschopného

Radnice šesté městské části nechala na začátku měsíce převézt sochu ruského maršála Koněva ze svého území. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické. Počínání dejvické radnice považuje za porušení bilaterální smlouvy, uvedl.

Zeman prohlásil tento čin za ubohý. „Asi před dvěma lety jsem psal dopis panu starostovi Kolářovi z Prahy 6, protože na území prahy 6 v cestě na letiště jsou dvě nádherné veliké a naprosto zchátralé vily. A nu, pan starosta mně odpověděl, že s tím nemůže nic dělat, tak jsem ho odepsal jako neschopného starostu. (...) Kompenzace své neschopnosti je možná těmito směšnými a ubohými gesty,” řekl dnes Zeman.

Prezident Zeman, ač hlava státu, podle Koláře neví, jak stát reálně funguje, a nechápe tak dělení kompetencí mezi státní správu a samosprávu. "Jen to potvrzuje jeho vztah k vládě práva, která v České republice - navzdory příkladu pana prezidenta - naštěstí zatím ještě funguje," uvedl.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, zůstane nyní v depozitáři.

Později by měla být součástí Muzea paměti 20. století, jehož vznik chystá hlavní město. V Praze 6 byla socha častým terčem vandalů. Loni zastupitelé šesté městské části rozhodli o jejím odstranění a nahrazení památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků