Hlavní obsah
Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman Sobotku přijme ještě do konce týdne

Prezident Miloš Zeman přijme předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku ještě do konce týdne. Hlava státu by s pravděpodobným budoucím premiérem měla diskutovat o personálním složení nové vlády, informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Nepředpokládá, že by Zeman Sobotku již tento týden jmenoval předsedou vlády.

Bohuslav Sobotka Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman Sobotku přijme ještě do konce týdne

Hrad původně oznámil, že se prezident s lídrem sociální demokracie sejde "krátce po novém roce". Ovčáček v úterý upřesnil, že se schůzka uskuteční tento týden. Politici tak zřejmě budou mluvit i o sporných jménech rodícího se kabinetu.

Zeman například před časem řekl, že by měl problém jmenovat Martina Stropnického (ANO) ministrem obrany. Právě do čela silového resortu ale koaliční strany někdejšího diplomata a herce navrhují. "Personální otázky nebudeme medializovat," řekl k tomu Ovčáček.

Podle něj se diskuse mezi Sobotkou a Zemanem o obsazení vlády zatím nevedla. Mluvčí také nepředpokládá, že by prezident jmenoval lídra ČSSD předsedou nové vlády. Poukázal na to, že ještě není podepsána koaliční smlouva. Konkrétní datum jmenování ale nechtěl předjímat.

Podpis koaliční smlouvy v pondělí 

Sobotka v pondělí uvedl, že předpokládá své uvedení do funkce premiéra na začátku ledna. Má za to, že splnil všechny prezidentovy podmínky pro to, aby byl předsedou nové vlády jmenován. Pokud by Zeman nechtěl některého z navrhovaných ministrů kabinetu jmenovat, je prý připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Doufá však, že se podaří vyhnout konfrontaci a nebude nutné sáhnout k právním krokům.

V pondělí 6. ledna podepíše Sobotka s předsedy hnutí ANO a lidovců, Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem, koaliční smlouvu. Definitivně by si také měli potvrdit personální složení nové vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků