Hlavní obsah
Miloš Zeman (vpravo) a Martin Konvička Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman poděkoval policii, že ochránila akci na jeho podporu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Hradě poděkoval policejnímu šéfovi Tomáši Tuhému za ochranu, kterou policie zajistila 17. listopadu na Albertově „při akci na podporu prezidenta”. Oznámil to mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Prezident podle něj v této souvislosti poděkoval také řediteli Útvaru pro ochranu prezidenta Vladimíru Machovi.

Miloš Zeman (vpravo) a Martin Konvička Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman poděkoval policii, že ochránila akci na jeho podporu

Prezident na Albertově vystoupil na akci konané na podporu hlavy státu, kde se objevil po boku představitelů Bloku proti islámu. Ten odmítá přijímání uprchlíků, chce zakázat islám a jehož představitelé jsou obviňováni z šíření nenávisti. Policie odmítla na Albertov pustit studenty, kteří si u pamětní desky chtěli v den výročí připomenout počátek pádu komunistického režimu v někdejším Československu.

Postup policie a ochranky vyvolal kritiku mnoha politiků a akademické obce. Stejně tak Zemanova účast na akci pořádané organizací označovanou za extremistickou vyvolala slovní přestřelky mezi hlavou státu a dalšími ústavními činiteli, kteří přítomnost prezidenta na demonstraci odsoudili.

"Prezident republiky poděkoval policejnímu prezidentovi a jeho prostřednictvím celé Policii ČR za práci, kterou vykonávají při ochraně bezpečnosti našich občanů. Při té příležitosti ocenil i ochranu, kterou Policie ČR zajistila při akci na podporu prezidenta republiky na Albertově ve státní svátek 17. listopadu," uvedl mluvčí hlavy státu.

„Nic než národ” a „Čistá rasa”

Snahu studentů položit květiny k pamětní desce v den výročí jejich pochodu, který odstartoval změnu režimu, mluvčí již dříve označil za připravenou provokaci. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že policisté chtěli asi zabránit smíchání různých typů demonstrantů. Podle předsedy vlády ale mohli udělat výjimku a studenty pustit, protože nepředstavovali bezpečnostní riziko.

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní manévry na Albertově

Video: Novinky

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve Sněmovně při čtvrtečních interpelacích uvedl, že postup policie při akcích 17. listopadu je předmětem interního šetření policejního prezidia. Reagoval tak na prohlášení poslance TOP 09 Michala Kučery, který vytkl policii nečinnost při doprovázení průvodu Zemanových příznivců z Albertova k sídlu vlády. Podle poslance provolávali hesla jako "Nic než národ" a "Čistá rasa", bohužel bez jakékoliv reakce přítomných policistů.

Chovanec uvedl, že poslancovy informace předá policejnímu prezidiu. Podle ministra výroky pravděpodobně jsou porušením zákona, je však třeba je mít zaznamenány. "Ze všech těchto akcí se pořizují videozáznamy, které jsou velmi pečlivě zkoumány, a to včetně výroků aktérů, kteří v rámci těchto shromáždění vyřknou dejme tomu heslo, které by mohlo porušovat zákon," poznamenal Chovanec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků