Hlavní obsah
Václav Klaus se svým nástupcem a dlouholetým oponentem Milošem Zemanem Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman bude lepší prezident než Klaus, očekávají lidé

Zatímco novému prezidentovi Miloši Zemanovi věřila na přelomu února a března polovina občanů, důvěra v jeho předchůdce Václava Klause byla tou dobou na úrovni 25 procent. Většina lidí si rovněž myslí, že Zeman bude lepším prezidentem než Klaus. Myslí si to 55 procent respondentů průzkumu agentury STEM.

Václav Klaus se svým nástupcem a dlouholetým oponentem Milošem Zemanem Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman bude lepší prezident než Klaus, očekávají lidé

Agentura připomněla, že Klaus se těšil důvěře především pravicově orientovaných občanů, zatímco Zemanovi věří zejména levicově smýšlející voliči.

"Důvěru v něj (Zemana; pozn. red.) má 77 procent levicově orientovaných, 50 procent orientovaných středově a 23 procent těch, kteří se řadí na pravici," uvedla agentura. V případě Klause je poměr důvěry pravicově, středově a levicově orientovaných občanů v poměru 39:24:14 procent.

V otázce, zda bude Zeman lepší hlavou státu nežli Klaus, se mírná většina (55 procent) přiklání k názoru, že ano. Mezi stoupenci vládních stran má tento názor jen čtvrtinovou podporu. Mezi příznivci levice je o tom přesvědčeno 80 procent z nich.

Občané byli dotazování i na to, zda by přivítali zvýšení pravomocí prezidenta. Kladně se vyslovilo 44 procent lidí. Loni to bylo 41 procent občanů.

Anketa
Bude podle vás Miloš Zeman lepším prezidentem než Václav Klaus?
Ano
78.1 %
Ne
16 %
Nevím
5.9 %
Celkem hlasovalo 5446 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků