Hlavní obsah

Zelení by se poprvé dostali do Sněmovny

Podle STEM by se v únoru do Sněmovny dostala poprvé i Strana zelených (5,6 procenta). Zvítězila by ODS (28,6 procenta) před ČSSD (24,5 procenta), KSČM (15,3 procenta) a KDU-ČSL (6,4 procenta).

Zelení by se poprvé dostali do Sněmovny

Strana zelených tak poprvé od února 2005, kdy ji průzkumy STEM evidují, překonala hranici, kterou potřebuje v červnu, aby její politici zasedli v poslaneckých lavicích.

Pokud by se zelení dostali do Sněmovny, rozšířili by tím možnosti povolebního uspořádání. Je otázkou, zda by v ČR byla možná koalice soc.dem. se zelenými, spíše by musela působit na menšinové bázi. Není ale vyloučené, že by o spolupráci se zelenými měli zájem i občanští demokraté a lidovci, za které byl současný šéf zelených Martin Bursík ministrem v Tošovského kabinetu.

Zelení mají známé lídry

Zelení dokázali zvolit na čelná místa kandidátek některé známé osobnosti. Zelené povede v jižních Čechách do voleb Dana Kuchtová, která je dlouholetou odpůrkyní Jaderné elektrárny Temelín. Jihočeské matky byly nejznámějším protestním hnutím, které Kuchtová podporovala.

V Královéhradeckém kraji se stal volebním lídrem zelených bojovník za lidská práva Stanislav Penc, jenž se proslavil svým odporem vůči policejnímu zásahu na technoparty CzechTek loni v létě.

Stranické preference v únoru 06 (v %)
ODS28,6
ČSSD24,5
KSČM15,3
KDU-ČSL6,4
Strana zelených5,6
Nezávislí1
Sdružení nezávislých kandidátů0,5
US-DEU0,3
Evropští demokraté0,5
NezDem (V. Železný)0,2
Nerozhodní8,9
Žádná strana6,7
Zdroj:STEM

Náskok ODS před ČSSD se oproti lednu zvýšil. Nyní dosáhla ODS 28,6 procenta, což je podobné číslo jako před měsícem (28,4 procenta), ale soc. dem. si od ledna pohoršila z 27,2 procenta na současných 24,5 procenta.

Mandáty ve Sněmovně (odhad)
ODS71
ČSSD61
KSČM38
KDU-ČSL16
SZ14
Zdroj: luk

Nárůst preferencí zaznamenali komunisté, kteří si od ledna polepšili o více než dva procentní body z 13,2 procenta na 15,3 procenta. Stagnují lidovci, kteří mají podle STEM 6,4 procenta. Podobný výsledek zaznamenala KDU-ČSL i v lednu (6,7 procenta). Jejich únorové preference se tak příliš neliší od procent Strany zelených.

"Nicméně objektivně existuje prostor k tomu, aby se zelení do sněmovny dostali," řekla dnes ČTK politoložka Vladimíra Dvořáková.

Záleží podle ní na tom, jak strana dokáže do červnových voleb oslovit voliče a jakou zvolí kampaň. "Dříve se mi zdálo, že jsou v hluboké ilegalitě, poslední měsíc ale o sobě dávali vědět," vysvětluje Dvořáková vzestup zelených.

Politologové úspěch Zelených nepřeceňují

Politologové se na zvýšené preference dívají střízlivě. Zda se jedná o momentální výkyv, nebo trvalý trend voličské obliby, ukáží podle nich až další průzkumy. "Nicméně objektivně existuje prostor k tomu, aby se zelení do sněmovny dostali," řekla ČTK politoložka Vladimíra Dvořáková.

Záleží podle ní na tom, jak strana dokáže do červnových voleb oslovit voliče a jakou zvolí kampaň. "Dříve se mi zdálo, že jsou v hluboké ilegalitě, poslední měsíc ale o sobě dávali vědět," vysvětluje Dvořáková.

S tím, že vše ukáží teprve další průzkumy souhlasil v rozhovoru ČTK i politolog Ladislav Cabada. Připomněl situaci před volbami 1998, kdy průzkumy přisuzovaly straně Důchodci za životní jistoty až deset procent hlasů, ale nakonec zůstala hluboko pod pětiprocentní branou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků