Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zelení berou voliče hlavně ODS a ČSSD

Strana zelených přetahuje voliče hlavně občanským a sociálním demokratům. Jejich vzestup však znamená ztrátu i pro lidovce. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu agentury STEM pro Právo.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zelení berou voliče hlavně ODS a ČSSD

Analytici zjišťovali na základě kombinace otázek, odkud se vzala přízeň zelených, jejichž preference začaly výrazně stoupat na začátku letošního roku. Podle očekávání největší díl současných sympatizantů této strany pochází od dřívějších nevoličů, tedy i od těch, kteří ztratili favorita v podobě čtyřkoalice s US-DEU. Tato část příznivců zelených tvoří 37,6 procenta z jejich celkové podpory.

Výrazný podíl mají lidé, kteří dříve volili ODS. Tato skupina představuje 22,5 procenta ze zisku zelených. Ti ubírají také soc. dem. Mezi příznivci Bursíkovy strany činí bývalí přívrženci ČSSD 18 procent.

Ohrozit je může nestálost příznivců

V dubnu by podle již dříve zveřejněných preferencí STEM dalo zeleným hlas 10,6 procenta respondentů. [celá zpráva]

Další část sympatizantů přešla k zeleným od malých stran (6,7 %) a možná překvapivě i od KDU-ČSL (5,6 %). Lidovci přitom představují, na rozdíl od zelených, spíše konzervativní stranu. Od liberální Unie svobody-DEU se k zeleným přesunulo 3,4 procenta dotázaných.

Průzkum tedy přinesl pro zelené dobrou zprávu, podle níž jsou schopni získávat hlasy napříč voličskými skupinami.

Naopak špatnou zprávou pro ně je, že mají nepevné voličské jádro. "Zatímco u zavedených stran se intenzita podpory blížila 60-70 procentům, u Strany zelených byla výrazně nižší, něco přes 40 procent," uvedli autoři výzkumu.

Podle STEM je zřejmé, že podpora zelených se nemůže opřít o pevné jádro a že strana je závislá na fluktuaci přízně od ostatních stran a od někdejších nevoličů.

Složení stoupenců se v čase změnilo

Agentura STEM také zjišťovala, odkud začaly potenciální hlasy pro zelené přicházet na počátku jejího vzrůstu a odkud strana čerpala v nedávné době. Výzkum byl opět založen na kombinaci několika ukazatelů.

"V první fázi svého vzestupu dokázala Strana zelených motivovat nevoliče, někdejší příznivce US-DEU a dalších malých stran. Získala také část nepevných stoupenců ČSSD a ODS," uvedl STEM.

Od koho přecházeli voliči zelených nejčastěji (v %)
.v březnuv dubnu
ČSSD99
ODS814
malé strany61
nevoliči1223
KDU-ČSL15
KSČM11
zdroj: STEM

STEM upozornil, že údaje o přílivu přízně je nutné brát jako orientační. Přestože šetření proběhlo na rozsáhlém vzorku 1690 občanů, údaje o přesunech podpory jsou založeny na relativně malém počtu dotázaných, takže jsou zatíženy poměrně velkou statistickou chybou. Průzkum proběhl od 1. do 10. dubna.

Na výzkum mohl mít tedy vliv například spor mezi stranickým šéfem zelených Bursíkem a místopředsedou ODS, pražským primátorem Pavlem Bémem. Ten zpochybnil způsob, jakým Bursík získal dotace na svůj dům na pražské Malé Straně. Bursík následně od primátora žádal omluvu.

Anketa
Jakou stranu byste volili v nadcházejích volbách do Sněmovny?
ODS
46.9 %
ČSSD
18.1 %
KSČM
6.5 %
Stranu zelených
16.9 %
KDU-ČSL
5.3 %
jinou
3.3 %
nevím
1 %
k volbám nepůjdu
2 %
Celkem hlasovalo 12416 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků