Hlavní obsah
Jednací sál Sněmovny při hlasování Foto: Milan Malíček, Právo

Zdravotní sestry nebudou potřebovat vysokou školu, schválila Sněmovna

Zdravotní sestry nebudou muset mít vysokou školu. Novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která změnu zavede, ve středu posvětila Sněmovna. Normu nyní posoudí senátoři.

Jednací sál Sněmovny při hlasování Foto: Milan Malíček, Právo
Zdravotní sestry nebudou potřebovat vysokou školu, schválila Sněmovna

Sestřičky nebudou muset mít vysokou školu, ale budou jim stačit čtyři roky na střední zdravotnické škole a rok studia na vyšší odborné škole Změna by měla platit od září letošního roku a dotkne se i již současných studentek a studentů.

„Cílem návrhu je stabilizovat a zkvalitnit vzdělávání pro nelékařská povolání a přispět k navýšení počtu všeobecných a dětských sester,“ orodoval za zákon ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

U některých vyšších specializací, jako například intenzivní péče, bude vysokoškolské vzdělání potřeba.

Je to experiment, prohlásil Heger

„Je pravdou, že zákon není dokonalý. V době, kdy vznikl, tak vyvolal obrovskou revoluci a zmatky. Je to experiment, který je v průběhu potřeba dolaďovat,“ komentoval někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Hrozí podle něj, že pro lékaře bude těžší rozlišit, jaké kompetence mají sestry s různým způsobem vzdělání a přizpůsobit tomu jejich práci a péči o pacienty

Současná praxe je taková, že zdravotní sestry musí po dostudování střední školy absolvovat ještě tři roky bakalářského studia.

Poslanci chtějí v zákoně zakotvit rovněž podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny.

Novela nyní poputuje do Senátu, poté ji dostane prezident Miloš Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků