Hlavní obsah
Boris Šťastný na kongresu ODS Foto: Petr Horník, Právo

Zastavme přímou volbu prezidenta, je to ostuda a blamáž, burcuje poslanec Šťastný

Poslanec Boris Šťastný (ODS) volá po návratu k nepřímé volbě prezidenta. Jinak podle něj hrozí České republice velká mezinárodní ostuda.

Boris Šťastný na kongresu ODS Foto: Petr Horník, Právo
Zastavme přímou volbu prezidenta, je to ostuda a blamáž, burcuje poslanec Šťastný

Šťastný tak reaguje na zprávy, podle kterých ministerstvo vnitra údajně vyřadilo z volby kandidáty Janu Bobošíkovou, Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého proto, že jejich podpisy na kandidátních listinách byly z větší části neplatné. [celá zpráva]

Šťastný se hodlá obrátit na premiéra Petra Nečase (ODS) a oficiálně ho požádat, aby vláda přímou volbu zastavila.

"Myslím, že každý občan musí z dosavadního průběhu přímé volby uznat, že jsme svědky totální blamáže a deziluze. Navrhuji, abychom tento nešťastný a nedůvěryhodný pokus ukončili ještě dříve, než z toho bude velká mezinárodní ostuda, a vrátili se k osvědčené nepřímé volbě. Stačí k tomu trocha odvahy a odpovědnosti zákonodárců a jeden jednoduchý ústavní zákon přijatý v režimu legislativní nouze. Dnes (v pátek - pozn. red.) požádám premiéra, aby se vláda tímto návrhem vážně zabývala," stojí v prohlášení, které Šťastný Právu poskytl.

Sobotka je proti 

Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka se svým stranickým kolegou nesouhlasí. „Každý můžeme mít svůj názor. Někteří kandidáti předem deklarovali, že přímou volbu napadnou. Máme tu Nejvyšší správní soud a Ústavní soud, víme, že stížnosti po klasických volbách dokáží vyřešit do měsíce. Pokud by skutečně došlo k odložení, měsíc až dva bychom to bez prezidenta vydrželi,“ reagoval Přemysl Sobotka.

Podle něj nehrozí, že by Ústavní soud nakonec mohl po stížnostech kandidátů přímou volbu úplně zrušit. „To je nesmysl, styl voleb není v rozporu s Ústavou,“ míní Sobotka.

Anketa
Měla by se zrušit přímá volba prezidenta, jak to navrhuje poslanec Šťastný?
Ano
17.7 %
Ne
82.3 %
Celkem hlasovalo 25130 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků