Hlavní obsah
 

Zaorálek se musí omluvit Rittigovi za to, že ho spojil se zabaveným zlatem

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se musí omluvit v osobním dopise lobbistovi Ivo Rittigovi za to, že ho spojil s nalezenými 150 milióny a zlatem. Rozhodl o tom v pondělí pražský městský soud. Rittig požadoval po Zaorálkovi 100 000 korun a omluvu v médiích. Zaorálek se ale nemusí omlouvat Rittigovi za označení „lupič“, ani platit požadované odškodné. Rozsudek není pravomocný.

 
Zaorálek se musí omluvit Rittigovi za to, že ho spojil se zabaveným zlatem

Soudkyně Veronika Křesťanová svůj verdikt odůvodnila tím, že kontext výroků o lupičovi a o spojení se zlatem a milióny není propojený a zdůraznila Zaorálkovo právo na svobodu slova. Vzhledem k účasti médií není veřejná omluva třeba. Co se týče finanční náhrady škody, považuje soudkyně omluvu za dostačující a k zaplacení požadovaných 100 000 korun není tedy důvod. Rozsudek však není pravomocný.

Lubomír Zaorálek

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ve svém závěrečném návrhu Rittigův obhájce Vladislav Jirka poukázal na to, že se neprokázala spojitost mezi Rittigem a nalezeným zlatem, a že označení lupič je nepřípustné hodnocení. „Tato tvrzení jsou nedůvodná a jedná se o fabulaci,“ uvedl ve svém návrhu Jirka.

Podnikatel a lobbista Ivo Rittig

Foto: Milan Malíček, Právo

Zaorálkův obhájce Petr Topinka Rittigovu žalobu označil za účelovou, měla prý sloužit k získání informací k obhajobě v následujícím trestním stíhání Ivo Rittiga.

„Účelem mého klienta nebylo urazit pana Rittiga, kterého nezná a neměl s ním nikdy nic společného,“ vysvětloval Topinka a dodal, že projev byl mířený proti vládě, které vyčítal, že nedodržuje zákony a podkopává důvěryhodnost svoji i poslanců tím, že se někteří její členové stýkají s lidmi nevalné pověsti.

„Obžaloba byla částečně úspěšná, forma omluvy je na soudu. Finanční kompenzace není podstatná,“ komentoval rozsudek Jirka.

Topinka označil rozhodnutí za Pyrrhovo vítězství, protože v rozsudku zůstala omluva ve formě dopisu a dodal, že Zaorálkovi spíše doporučí odvolání.

Zaorálek ve svém loňském projevu v Poslanecké sněmovně prohlásil:  „V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči!“ a Rittiga spojil se 150 milióny a desítkami kil zlata, které se našli detektivové z ÚOOZ při červnové masivní razii namířené proti aktivitám lidí, kteří jsou označováni za kmotry ODS. Toto spojení se však nepotvrdilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků