Hlavní obsah

Zaorálek převzal antikomunistickou petici

Zástupci petice www.zrusmekomunisty.cz ve čtvrtek předali předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi seznam prvních 50 000 signatářů. Petice poslance žádá, aby schválili novelu trestního zákona, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvech a programech politických stran.

Zaorálek převzal antikomunistickou petici

Organizátoři petice v čele s hercem Ladislavem Smoljakem se ve čtvrtek snažili Zaorálka přesvědčit, že by se k jasnému odmítnutí komunismu měla přidat i ČSSD.

"Sociální demokracie stojí při schvalování toho zákona na historické křižovatce," řekl po setkání novinářům senátor Jaromír Štětina, který je pod novelou i peticí podepsán. ČSSD v Senátu návrh odmítla a očekává se, že spolu s komunisty zabrání jeho přijetí ve Sněmovně.

Autoři petice přesto doufají, že se jim podaří přesvědčit alespoň některé poslance ČSSD, aby hlasovali pro schválení návrhu. "Myslím, že je ještě spousta sociálních demokratů v Poslanecké sněmovně, kteří vědí, jaký je rozdíl mezi komunistou a sociálním demokratem," řekl Štětina.

Pro zpřísnění legislativních podmínek pro komunisty se v říjnu vyslovily i špičky ODS v čele s jejich šéfem Mirkem Topolánkem. Představitelé nejsilnější opoziční strany  tím podpořili návrhy senátorů Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) a Martina Mejtříka (za Cestu změny). [celá zpráva]

Zaorálek se k petici nepřipojí

Zaorálek antikomunistům slíbil, že se Sněmovna bude projednáváním předlohy zabývat. Se zákazem propagace komunismu se ale neztotožňuje. V demokratické společnosti by se podle něho proti komunismu mělo bojovat argumenty, nikoli zákazy. "Věřím, že dokážeme přesvědčit veřejnost, že půjdeme znovu do voleb, ve kterých dokážeme komunisty porazit," řekl.

Podle Smoljaka, jenž petici spolu s dalšími organizátory Zaorálkovi předal, není na důrazné odmítnutí komunismu nikdy pozdě. Komunismus je podle něj zhoubou. "Jestliže se k němu hlásím, tak se hlásím k diskriminaci lidí podle třídního původu, zákazu používat soukromé vlastnictví k podnikání a ke změně společenských poměrů násilím," řekl.

Země bývalého sovětského bloku mají podle Štětiny historickou zkušenost s komunistickými zločiny, a potřebují proto tvrdší právní úpravu než západoevropské státy. Podle stanoviska Evropské komise jsou trestní postihy propagace nacismu a komunismu vnitřní záležitostí členských států a mají se řídit jejich specifiky, uvedl.

Anketa
Měla by se KSČM přejmenovat?
ano
49.6 %
ne
50.4 %
Celkem hlasovalo 579 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků