Zaorálek: Parlament by měl fungovat jako prasečí rypák
Podle něj by měl parlament fungovat jako prasečí rypák, který se u asijské řeky setkává s množstvím virů, jež se v něm rozvíjí, mutují, a poté expandují do Evropy.
"Parlament by měl fungovat, odpusťte mi ten příměr, ale jako takový prasečí rypák,“ nabídl svou vizi Zaorálek a dále ji rozvinul. K přirovnání ho podle svých slov inspiroval odborný článek, v němž se autor pozastavil nad důvodem, proč se všechny chřipky za poslední staletí šíří z Asie.
"Říkal, že ta příčina je v tom, že tam je u řek nakupení obyvatelstva, vepřů a drůbeže. A píše v tom textu, že prasečí rypák je jediné místo, kde se tedy potkávají drůbeží viry s těmi prasečími a tam mutují do těch podob, které pak úspěšně expedují do Evropy a na naší civilizaci,“ vysvětloval místopředseda ČSSD.
Právě to je údajně jediné místo na světě, kde se viry potkávají a mutují. "Mně připadá, že i Parlament je místo, kde by se měly potkávat tyto názory a mělo by z nich něco vznikat. V našem Parlamentu se to neděje. Náš Parlament v tomto smyslu nefunguje,“ posteskl závěrem Zaorálek.
Zaorálka popudil projev místopředsedy ODS Petra Nečase, který diskuzi ve Sněmovně o stavu rozpočtu přirovnal k "předvolebnímu mítinku, kdy se mluví k voličům, než ve snaze racionálně řešit problém státních financí“.
Nečas své tvrzení opřel o to, že se ve Sněmovně vedou několikahodinové debaty, přestože je "mimo veškerou pochybnost, že návrh získá masovou podporu“.
Zaorálek se ohradil proti nařčení z předvolebního řečnění a dodal, že kdyby se vedla dříve otevřená debata, mohlo se z deficitu ušetřit 50 miliard. "Dostali jsme se k problému deficitu 250 miliard také díky tomu, že byl po celou dobu vyřazen parlament,“ řekl místopředseda soc. dem. s tím, že i ostatním problémům je na vině to, že se v parlamentu neprojednávají.
"To je stejné, jako jsme se tady nedokázali setkat na tématu českého předsednictví, proto dopadlo, jak dopadlo,“ doplnil svůj názor Zaorálek.