Hlavní obsah

Zámek v Načeradci nenašel kupce ani v páté dražbě

Zámek v Načeradci na Benešovsku, který stát nabízí k prodeji, nenašel ani v páté dražbě kupce. O nemovitost neprojevil nikdo zájem, dražba se bude opakovat, informoval ve středu mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Zámek v Načeradci nenašel kupce ani v páté dražbě

Při středečním pokusu o prodej památky byla minimální cena stanovena na 17,5 milionu korun. Podle Ležatky ale ani tentokrát nepřišla žádná nabídka. „Dražbu budeme opakovat v dubnu či květnu,“ dodal.

Podobný průběh měly i předchozí čtyři dražby. Stát původně za zámek požadoval nejméně 22 milionů korun. Při dalších pokusech o prodej cenu snížil na 19,8 milionu, 18,9 milionu a poté na 17,9 milionu korun. Zámek převzal do svého vlastnictví předloni od dětského domova Sedlec-Prčice jako nepotřebný majetek. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem, proto ho nabízí k prodeji.

Patrový objekt s jednoduchou fasádou a přilehlý anglický park jsou nemovitou kulturní památkou a nacházejí se v centru městyse. Na park navazuje ovocný sad a bývalá zelinářská zahrada a zahradnictví s dochovanými skleníky a také domkem pro personál, v němž byly částečně rekonstruovány vnitřní prostory.

Přestože není od roku 2015 využíván, je zámek podle úřadu stále v poměrně dobrém stavu. V roce 1987 řemeslníci opravili střechu, vnitřní prostory, rozvody inženýrských sítí a fasádu. V roce 2000 byla rekonstruována kotelna, topení a vzduchotechnika.

Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků