Hlavní obsah

Žalobci rozšířili obvinění generála Kovandy, ten odmítl vypovídat

Olomoučtí vrchní žalobci v úterý rozšířili trestní stíhání bývalého šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandy obviněného v případu bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nečasové, dříve Nagyové. Soukromá agentura měla za peníze vojenského zpravodajství sledovat podřízené Nagyové.

Žalobci rozšířili obvinění generála Kovandy, ten odmítl vypovídat

Nové obvinění se týká druhé části tzv. sledovací kauzy, kdy najatá soukromá detektivní agentura sledovala letos v březnu dva podřízené Nagyové z úřadu vlády. Práci bezpečnostní agentury platilo ze státních peněz vojenské zpravodajství.

Rozšíření obvinění Milana Kovandy potvrdil jeho právník Jiří Matzner. Samotný Kovanda uvedl, že proti dalšímu stíhání podal stížnost. U výslechu odmítl vypovídat, pouze přečetl prohlášení a odkázal vyšetřovatele na své předchozí výpovědi.

Generál Milan Kovanda

Foto: Milan Malíček, Právo

Podle náměstka olomouckého vrchního státního zástupce Pavla Komára měl Kovanda proplacením práce soukromé agentuře způsobit státu škodu ve výši 125 300 Kč. Přesně tolik vojenské zpravodajství uhradilo soukromé agentuře za sledování. V případě odsouzení by za to Kovandovi hrozily až tři roky vězení.

Výsledky sledování zanesl Nagyové

Stíhání se týká sledování, kdy právě Kovanda jako tehdejší šéf vojenské služby nechal proplatit práci soukromých detektivů a její výsledky sám zanesl Nagyové. Jako ředitel v úřadu byl odpovědný za nakládání s jeho majetkem a financemi.

Za návod k trestnému činu byl již v pondělí obviněn Kovandův někdejší podřízený Jan Pohůnek. [celá zpráva]

Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Nagyová, která se nedávno za bývalého předsedu vlády vdala, podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků