Hlavní obsah
 

Zájem rodičů i škol o nové písmo pro prvňáky roste

Dvouleté testování nového písma Comenia Script na základních školách se pomalu blíží do finále. Projektu, který spustilo Ministerstvo školství ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy v září 2010, se dnes účastní 40 základních škol z celé České republiky a zájemců o nové školní písmo pro prvňáčky údajně stále přibývá.

 
Zájem rodičů i škol o nové písmo pro prvňáky roste

Během dvou let vyzkoušely nový typ písma Comenia Script, jehož autorkou je grafička Radana Lencová, stovky dětí. Jeho příznivci uvádějí jako jeho hlavní výhody jednoduchost, čitelnost a praktičnost.

“Mně přijde jednodušší používat Comenia Script, protože ho budete využívat celý život. Dneska se naučíte psací písmo, ale někdy na druhém stupni již děti opouští klasické písmo a začínají stejně psát tiskacím,“ říká třídní učitelka 2.A Jana Valentová ze základní školy v Horních Počernicích v Praze, která své žáky už druhým rokem učí nové písmo a nemůže si ho vynachválit.

Velmi důležitá jsou podle ní oproti klasickému písmu jednoduchá velká písmena. “Skvělé je i to, že existují varianty pro praváky a leváky, navíc spousta dětí má grafomotorické problémy a právě pro ně je Comenia Script daleko jednodušší,“ dodává Valentová. Odpůrci zase tvrdí, že zredukovaná podoba písma omezuje tvůrčí rozvoj osobnosti dítěte a navíc ničí kulturní tradice.

Testování končí 30.června, pak se bude hodnotit

Testovací fáze projektu skončí 30.června, v období od července do listopadu by pak mělo dojít k závěrečnému vyhodnocení výsledků a zjištění, zda je písmo pro děti vhodnější než klasický kudrlinkový krasopis. Dnes se nové písmo používá přibližně na 40 školách po České republice, o tom, zda škola vyzkouší nový systém písma, rozhoduje ředitel vzdělávacího ústavu po dohodě se všemi rodiči žáků.

Učitelka Jana Valentová z pražské základní školy tvrdí, že mezi rodiči budoucích prvňáků je zájem o nové písmo takřka stoprocentní. O rostoucím zájmu svědčí i fakt, že speciální školení pro stávající nebo budoucí učitele prvních tříd, která pořádá Pedagogická fakulta UK, musí stále navyšovat kapacitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků