Hlavní obsah
Miloš Zeman a dánský předseda vlády Lars Lökke Rasmussen na summitu NATO ve Varšavě Foto: Susan Walsh, AP

Žádné jaderné hlavice, s Ruskem je potřeba vést dialog, tvrdí Zeman

Miloš Zeman se podle svých slov na summitu NATO snažil zdůrazňovat potřebu dialogu s Ruskem. Dialog podle něj může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Prezident zároveň přivítal, že NATO bude v Afghánistánu působit i nadále ve stejných počtech.

Miloš Zeman a dánský předseda vlády Lars Lökke Rasmussen na summitu NATO ve Varšavě Foto: Susan Walsh, AP
Žádné jaderné hlavice, s Ruskem je potřeba vést dialog, tvrdí Zeman

„Zdůrazňoval jsem, že ten dialog by se měl vést v řadě dalších oblastí - výměna studentů, turistů, podnikatelů, samozřejmě politiků. Dialog může být nástrojem změny postojů některých ruských politiků. Zatímco taková raketa s termonukleární hlavicí může být použita jenom jednou, tak dialog může být používán setrvale,“ řekl Zeman.

Alianční vztah k Rusku je ambivalentní, tvrdí prezident. Prohlášení NATO podle něj na jedné straně zemi kritizuje, na druhé ji považuje v některých oblastech za partnera. Zeman proto přivítal, že dojde k obnovení dialogu s Ruskem v rámci Rady NATO-Rusko.

Setrvání v Afghánistánu vítá

Poznamenal také, že velmi přivítal shodu na setrvání spojeneckých jednotek v Afghánistánu, na kterém se v sobotu lídři aliance domluvili. „Sám jsem se pokoušel zdůraznit, že jakákoli redukce by vedla k tomu, že bychom znehodnotili oběti, které byly v této válce až dosud spojeneckými jednotkami včetně českých vynaloženy,“ podotkl. Hrozila by podle něj vláda Tálibánu a do Afghánistánu by se přestěhoval takzvaný Islámský stát.

Zeman přivítal i postupné zesilování účasti NATO na boji s teroristickou organizací Islámský stát. NATO v sobotu rozhodlo, že poskytne speciální letouny AWACS a spustí operaci ve Středozemním moři. „Vyjádřil jsem naději, že z toho jednou vypadne koordinovaná, ucelená akce Severoatlantické aliance,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků