Hlavní obsah
Bakterie salmonely obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS. zrtas Foto: Lada Pešková, ČTK

Za salmonelu v Plzni mohly špagety carbonara, potvrdili hygienici

Plzeňští hygienici ve středu potvrdili, že špagety carbonara z vývařovny ZRTAS obsahovaly salmonelu. Právu to sdělil ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk. Touto infekcí se v minulých dnech nakazilo 138 lidí.

Bakterie salmonely obsahovaly špagety z plzeňské vývařovny ZRTAS. zrtas Foto: Lada Pešková, ČTK
Za salmonelu v Plzni mohly špagety carbonara, potvrdili hygienici

„Hotové pokrmy a skořápky vajíček obsahovaly salmonelu,“ řekl Právu Tomašuk s tím, že výsledky jsou zatím neúplné. Potvrzení, zda pokrm a vzorky odebrané pacientům obsahují stejný podtyp bakterie, by totiž hygienici měli mít na stole až v příštím týdnu.

Do čtvrtka budou v Plzni vyhodnoceny stěry z prostředí vývařovny a stěry zaměstnanců ZRTAS. Materiály poté budou odeslány na Státní zdravotní ústav v Praze, který by měl přinést konečné a oficiální výsledky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Špagety carbonara minulý týden v pátek nabízela vývařovna ZRTAS sídlící v ulici Politických vězňů 5 v Plzni.

Zrádné špagety

Při přípravě špaget carbonara se používají syrové žloutky, které se rozmíchají v právě uvařených těstovinách. Pokud těstoviny mezitím vychladnou, nemusí projít dostatečnou tepelnou úpravou.

Vývařovna je teď uzavřena. Provozovateli hrozí pokuta v maximální výši dvou miliónů korun. „Musíme vzít v potaz veškeré aspekty, jako jsou míra ohrožení zdraví, počet postižených, průběh onemocnění, míra zavinění a podobně,“ dodal Tomašuk.

Společnost ZRTAS vyjádřila lítost nad tím, že se zákazníci ze zmíněného jídla nakazili. Podle vyjádření firmy salmonelu skrývala jedna ze surovin od dodavatele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků