Hlavní obsah

Za amalgámové plomby se možná bude platit

Česká stomatologická komora (ČSK) chce prosadit, aby si dospělí pacienti platili zubní plomby i výplně kořenového kanálku sami. Tím chce motivovovat pacienty k lepší péči o vlastní chrup; ušetřené peníze z pojištění by pak mohly putovat do nákladnější léčby, informoval o tom prezident ČSK Jiří Pekárek.

Za amalgámové plomby se možná bude platit

"Chceme vyčlenit ze zdravotního pojištění výplně u osob starších 18 let," uvedl Pekárek. Podle návrhu by pro dospělé mělo být zdarma jen plombování na vysokých školách, které by prováděli studenti medicíny. Prezident komory řekl, že tak by se nejen zatraktivnila práce mediků a lékařských fakult, ale zůstala by zachována možnost bezplatného ošetření například pro lidi s malými příjmy.

Platby za plomby mají motivovat k lepší péči o chrup

Vedení ČSK je přesvědčeno o tom, že by vyřazení plomb z pojištění motivovalo pacienty k lepší péči o chrup. Množství a častost zubních kazů, a tedy i následného plombování je prý možné ovlivnit. "Je vědecky prokázáno, že při správné péči, správném čištění, správném stravování dochází ke značnému omezení vzniku zubního kazu. Není to tedy dědičná choroba, je to dáno úrovní hygieny," dodal Pekárek.

Bílé plomby si pacienti hradí ze svého už nyní. Podle dřívějších informací by běžná amalgamová výplň mohla stát mezi 300 a 500 korunami, výplň kořenového kanálku zhruba od 900 korun. Pekárek řekl, že v nepříliš nákladně vybavené ordinaci by druhé zmíněné ošetření nyní vyšlo na 350 korun. Zdravotní pojišťovny za ně hradí ale prý 162 korun. "To odpovídá asi dvěma kilometrům jízdy po Praze s taxikářem, který si za kilometr účtuje 90 korun. Je to zcela nesrovnatelné s tím, jak se platí v zemích EU. Za peníze od pojišťoven je tato péče téměř nerealizovatelná," dodal šéf komory.

Cikrt: Hradit se budou spíš okrajová vyšetření

O vyčlenění výplní z pojištění jednali představitelé komory již s ministerstvem zdravotnictví. Jeho mluvčí Tomáš Cikrt řekl, že jednání budou pokračovat. Postupně se prý bude upřesňovat, jaké výkony by případně mohly ze zdravotního pojištění "vypadnout". "Lidé se ale nemusí bát, že by si u lékaře hradili všechno. Jednalo by se spíš o okrajovější ošetření," uvedl Cikrt.

Se zavedením některých poplatků ve zdravotnictví počítá kvůli nedostatku financí i vládní reformní batoh, který by měl platit od ledna. Sněmovna ho schválila, ještě ho dostane ke schválení Senát a k podpisu prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků