Hlavní obsah
Petr Kajnar na krajské konferenci ČSSD Foto: Pavel Karban, Právo

Z Kajnara chtějí mít spolustraníci hejtmana

Ostravský exprimátor a stávající předseda ostravské ČSSD Petr Kajnar povede za rok kandidátku sociální demokracie v krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Rozhodli o tom delegáti pondělní krajské konference soc. dem. v Ostravě. Kajnarovi neuškodily ani nedávné kontroverzní výroky k případu údajně ponižovaných seniorů, od delegátů získal drtivou většinu hlasů. Definitivní potvrzení jeho kandidatury musí ještě vystavit celostátní vedení strany.

Petr Kajnar na krajské konferenci ČSSD Foto: Pavel Karban, Právo
Z Kajnara chtějí mít spolustraníci hejtmana

„Kandidátní listina byla schválena, lídrem byl zvolen Petr Kajnar, který dostal 52 z 54 hlasů napříč všemi okresy,“ řekl po jednání krajské konference ČSSD moravskoslezský předseda strany Tomáš Hanzel.

Podle něj dali členové soc. dem. na kandidátku ty nejlepší z nejlepších. „Lidi, kteří mají nějaký příběh, jenž mohou sdělit jiným. Na druhém místě je primátor Karviné Jan Wolf, na třetím primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, čtvrtá je Kateřina Chybidziurová, která uspěla na Jablunkovsku a pátý je Jaroslav Dvořák, bývalý starosta Nového Jičína,“ vyjmenoval první pětici.

Zvolený lídr kandidátky Kajnar protikandidáta neměl. Přiznal, že kdyby ano, zřejmě by o post lídra moravskoslezské kandidátky ani nestál.

Uvedl, že jeho cílem je, dělat, to, o čem kraj už nějakých 15 let pouze mluví. „Aby se vybudovala nějaká průmyslová zóna pro záchyt případných lidí, kteří by opustili huť nebo doly a nešli do důchodu,” řekl.

Poznamenal, že v budoucnu bude v regionu úplně nový typ průmyslu. „A teď jde o to, aby tady nebyly jen montovny, ale aby tady byl takový typ průmyslu, který bude za 20 let patřit k tomu co vydělává hodně peněz a lidé tady měli slušnou životní úroveň,“ popsal své vize.

Petr Kajnar stál v čele Ostravy coby primátor v letech 2006 až 2014. Na konci druhého volebního období se však dostal do křížku se svou mateřskou ČSSD. V roce 2013 ji obvinil z používání údajných mafiánských praktik a stranu zažaloval z nedemokratických postupů při sestavování kandidátky pro předčasné volby do Sněmovny. Dnes třiašedesátiletý politik na moravskoslezské kandidátce coby krajský předseda totiž chyběl.

V únoru 2014 zrušila ČSSD Kajnarovi členství, ten proto do komunálních voleb na podzim v roce 2014 kandidoval v čele nového hnutí Ostravské fórum, které však ve volbách propadlo. Zhruba v polovině roku 2015 Kajnar žalobu na neplatnost schválení kandidátky stáhl. Členství v ČSSD získal zpět před asi dvěma měsíci, následně byl zvolen předsedou okresní organizace soc. dem. v Ostravě.

Nedávno na sebe Kajnar upoutal pozornost, když se v případu údajného ponižování seniorů v domově důchodců Slunečnice, na které upozornil web Seznam Zprávy, postavil na stranu ošetřovatelek.

„Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?“ nadnesl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků