Hlavní obsah
Jednání Poslanecké sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo

Vyšetřovací komise k reformě policie se sejde 11. července, povede ji Blažek

Šéfem sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie bude poslanec Pavel Blažek z ODS. Dolní parlamentní komora ho zvolila v pátek dopoledne ve druhém kole. Hlasovalo pro něj 89 poslanců ze 163. Komise by se měla poprvé sejít 11. července.

Jednání Poslanecké sněmovny Foto: Jan Handrejch, Právo
Vyšetřovací komise k reformě policie se sejde 11. července, povede ji Blažek

Šéf komise musí její jednání svolat písemně nejméně tři dny předem.

"Tak mi nezbývá nic jiného, než ho svolat na 11. července v odpoledních hodinách," citovala předsedu ČTK. Na výslechy aktérů by mělo dojít v srpnu. Blažek bude chtít, aby se vyjádřili státní zástupci, ministři vnitra a financí, vedení policejního prezídia i policisté.

Komise by měla vyšetřit okolnosti ohledně situace v policii, které poslední týdny rozdmýchávají spory ve vládní koalici. Zabývat se bude postupem policejního prezidia, policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a také olomouckým vrchním státním zastupitelstvím.

Výsledky by měla Sněmovně předložit do konce října.

Vybrali až napodruhé

Sněmovna vybírala mezi Blažkem a Zdeňkem Ondráčkem z KSČM. Volba se povedla až napodruhé. Pro Blažka hlasovalo v prvním kole 79 zákonodárců, pro Ondráčka 69. Pro zvolení bylo potřeba minimálně 82 hlasů.

Na post předsedy sedmičlenné komise původně kandidoval i Martin Lank z Úsvitu, v pátek ráno ale nominaci stáhl s odůvodněním, že komise musí začít fungovat co nejdříve – a čím více kandidátů, tím menší je šance, že bude nějaký šéf zvolen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků